SORU SORUN

Anti Aging Dentistry Beverly Hills

Burun Estetiğinde Sık Sorulan Sorular

Anti Aging Dentistry Beverly Hills

Rinoplasti nedir?

Yüzünüzde en çok dikkat çeken ve yüzün doğru oranını belirleyen burundur. Burnunuz yüz güzelliğinizi ortaya çıkarmasının yanı sıra sağlık için de çok önemli bir role sahip olan giriş kapısıdır. Doğuştan gelen özellikler ya da sonradan oluşan travmalar, burnunuzda şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu şekil bozuklukları sizi rahatsız ediyor ve yüzünüzdeki simetriyi olması gereken şekline döndürmek istiyorsanız burun estetiği sizin için iyi bir seçenektir.

Burun estetiği ameliyatı hem estetik hem de fonksiyonel ihtiyaçlarınızı bir arada karşılamak amacıyla yapılabilir. Rinoplasti operasyonu sırasında burnunuz yüzünüze en uygun şekline getirilirken aynı zamanda deviasyon (burun eğriliği), burun içi etleri (konka) gibi nefes alma fonksiyonunuzu olumsuz etkileyen durumlar da ortadan kaldırılabilir. Burun estetiği ameliyatı yapılacak kişilerin çoğunda nefes yolunu kapatan burun içi problemlere de çok sık rastlanır.

Hangi durumlarda burun estetiği yaptırılır?

Günümüzde burnunun şeklini beğenmeyen kişilerin öncelikle tercih ettiği burun estetiği operasyonları travmalara bağlı gelişen şekil bozukluklarını düzeltmek için de yapılır. Burun estetiği ameliyatları, kişinin görünüşünü olumlu yönde değiştirirken sağlığını da iyileştirme konusunda yardımcı olur. Burun ucu düşüklüğü, burun deliklerinin birbiriyle uyumlu olmaması, burundaki kemerin belirgin ve nefes almayı zorlaştıracak düzeyde olması, burun sırtının yüksek ama cildinin ince olması gibi nedenler de burun estetiği operasyonlarının tercih edilme nedenidir.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatlarının süresi yapılacak işlemin büyüklüğü ve uygulanacak tekniklere göre değişiklik gösterir. Ortalama büyüklükte işlemlerin yapıldığı ve açık tekniğin uygulandığı burun estetiği (Rinoplasti) operasyonları yaklaşık 2-2,5 saat kapalı teknikle yapılan burun estetiği operasyonları yaklaşık 2,5-3 saat sürer. Kaburganızdan kıkırdak alınması gereken bazı burun ve kulak operasyonlarında ameliyat süresi daha uzundur.

Burun estetiği ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Burnunuzun gelişimi vücudunuzun gelişimiyle paralel olarak belirli bir yaşa kadar sürer. Erkeklerde vücut gelişimi 18 yaşına kadar devam ederken kadınlarda bu gelişim 17 yaşında tamamlanır. Bu nedenle erkeklerde burun estetiği yaş sınırı 18 iken, kadınlarda burun estetiği yaş sınırı 17 olarak kabul edilir. Burun çatısında hava yolunu kapatan ileri problemler söz konusu olduğunda burun estetiği yaş sınırına bakılmaksızın doktorunuzun onayıyla burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz.

Burun estetiği ile hangi ameliyatlar birlikte yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatı sırasında septum deviasyonu, konka şişmesi, sinüs tıkanıklığı gibi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen diğer problemleri gidermek için de ek işlemler yapılabilir. Burun tıkanıklığının en sık görülen nedenlerinden biri olan burnun orta bölümündeki kemik kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu), halk arasında burun eti olarak da bilinen burun içerisindeki yapıların hava yolunu kapatacak düzeyde büyümelerine yol açan başta konka şişmesi olmak üzere konka problemleri de burun estetiği ameliyatları sırasında düzeltilir. Ayrıca sinüslerde kronik sinüzit veya uzun süren alerjilere bağlı olarak gelişen sinüzit, burun ve sinüslerin polip hastalıklarında, endovizyon adı verilen mercek kamera sistemleri ile Endoskopik Sinüs Cerrahisi (ESC) ameliyatı da gerçekleştirilir.
Bütün bu problemlerin yanı sıra rinoplasti operasyonlarına ek olarak diğer yüz estetik işlemleri de kombine olarak yapılabilir. Çene dolgusu, protez ile çene büyütme ameliyatı, göz kapağı estetiği, yüzün ihtiyacı olan bölgelere dolgu uygulamaları da burun estetiği ameliyatları sırasında en sık yaptığımız ek işlemlerdir.
Burun estetiği (rinoplasti) ve ibi işlemleri talep eden hastalarımız için Plastik Cerrahi Uzmanımız ile yaptığımız kombine ameliyatlarda, hastalarımızın ihtiyacı olan tüm estetik dokunuşları tek operasyonda gerçekleştirebiliyoryüz estetiğine dair her işlemin yapıldığı operasyonlarımızın yanı sıra meme, karın estetiği, liposuction guz.

Burun estetiği ameliyatları için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatları ile ilgili en çok sorulan soruların başında ‘Burun estetiği ameliyatları için uygun zaman nedir? Burun estetiği ameliyatlarının mevsimi var mıdır? Yazın burun estetiği ameliyatı olursam sorun yaşar mıyım?’ gelir. Aslında burun estetiği ameliyatlarının belirli bir mevsimi yoktur ancak hava sıcaklığı arttıkça burundaki terleme burun alçısının gevşemesine neden olur ve kanama kontrolünün sağlanmasını olumsuz yönde etkiler. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte burun alçısında kullanılan malzemeler hava geçirgenliğini artırarak bu sorunu engellese de yine de yaz ayında burun estetiği ameliyatı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bunlar:
• Güneşten uzak durmaya çalışın ve burnunuzu doktorunuzun önereceği güneş koruyucu kremler ve şapka ile koruyun.
• Burnunuzun olması gereken şekline gelmesi yaklaşık 6 aylık bir süreç olacağı için şekline zarar vermemek adına güneş gözlüğü kullanmaktan kaçının.
• Enfeksiyon riski yaşamamak adına hekiminizin onayını almadan denize ya da havuza girmeyin.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Ameliyattan korkan ama burnuyla ilgili memnuniyetsizliği olan kişiler için iyi bir seçenek olan ameliyatsız burun estetiği uygulamaları hastaların yüz formunda mutlu eden sonuçlara ulaşmalarını sağlar. Özellikle küçük dokunuşlarla burun sırt kontörünün düzenlenmesi, burun ucu düşüklüğünün kaldırılması gibi burun estetiği ameliyatı olmadan da değişiklik yapılabilecek hastalara dolgu işlemleri yapılabilir.

Ameliyatsız burun estetiği uygulamaları nelerdir?

Burun Dolgusu
Medikal estetik uygulamalarının vazgeçilmezlerinden biri olan ve güvenilirliği yüzünden tercih edilen enjeksiyon dolgu-filler uygulamaları, içerdiği hyaluronik asit ile cildi zamanın ve yaşlanmanın etkilerine karşı korurken burnunuzun şekline de müdahale edebilir. Burun dolgusu ile burun kemeri ve burun ucu düşüklüğü gibi ameliyata gerek olmadan da düzeltilebilecek estetik değişiklikler yapılır. Burun dolgusu işleminde en önemli nokta; yapılacak dolgu enjeksiyonunun oranının ihtiyacınızdan fazla uygulanmamasıdır. Gereğinden fazla uygulanan enjeksiyon burnunuzun olması gerekenden çok daha büyük görünmesine yol açabilir.

Burun Ucu Botoksu
Yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan botoks, kasları bloke etme özelliği ile burun ucuna uygulandığında burun ile dudak arasında burnu aşağıya çeken kası engelleyerek burun ucunuzun yükselmesine destek olur. Ayrıca bu işlemle konuşurken istemsizce hareket eden burnunuzun hareketini botoks enjeksiyonu ile engelleyebilirsiniz.

İple Burun Ucu Kaldırma
Burun ucunda düşüklük olan, ancak operasyondan korkan hastaların en sık tercih ettiği yöntemlerden biri olan iple burun ucu kaldırma, hem kalıcı bir etkiye sahip değildir hem de doğal bir görünüme sahip olmanızı engeller. Burun ucunuzun daha kalkık bir görüntüye kavuşmasını istiyorsanız iyileşme süreci çok daha hızlı ve morluk, şişlik gelişme ihtimali çok daha düşük olan burun ucu estetiği (Tip Plasti) ameliyatı doğru bir karar olacaktır.

Aklınıza takılanlar mı var? Doktoruna Sorun!

0532 680 64 96

Loading...

DOKTORUNA SORUN

Doç. Dr. Mehmet Emre DİNÇ sorularınızı yanıtlıyor.

© Doç. Dr. Mehmet Emre DİNÇ. Design by Projemed